15 Mayıs 2011 Pazar

HANGİ ÇAYLAR NEYE İYİ GELİYOR?

BİTKİSEL ÇAYLAR VE FAYDALARI

Bitkisel çayları bitkinin açık havada yetişen kısımlarını demleyerek veya sert köklerini ya da meyvelerini kaynatarak hazırlayabilirsiniz. Önce bit­kinin sert parçalarını kaynatabilir sonra kurutulmuş küçük köklerini ekleyip demleyerek bir karışım yapabilirsiniz. Bitkisel çaylar genelde belirli rahatsız­lıklar için verilmelerine rağmen, her gün içildiğinde tazeleyen ve rahatlatan içecekler olarak da kullanılabilirler.
Kurutulmuş bitkiler alırken, aldığınız kişinin bitkileri ışığı geçirmeyen, koyu camlı kavanozlarda saklandığından emin olun, çünkü doğrudan gelen güneş ışığı bitkilerin çabuk bozulmalarına neden olur. Her zaman, renkleri donuk ve tozlu bitkiler yerine taze görünen ve renkleri canlı olan bitkileri tercih edin. Eğer kendi bitkilerinizi kendiniz kurutuyorsanız, ışıktan uzak ve hava sirkülasyonunun iyi olduğu bir yerde, saplarından küçük demetler halinde asın. Yazın, kuru bir günde toplanmış bitkiler ufalanacak ve dört veya beş gün saklanabilecek kadar kurumuş olmalıdırlar. Eğer tohumları veya çiçekleri kurutuyorsanız, sapların üzerinden düşen herhangi bir çiçeği veya tohumu yakalayabilmek için gevşek bir kağıt poşet bağlayın. Çay yapmak için kullanacağınız bitkileri toptan karıştırmak en kolay yoldur. Her bitkiden 20-25 gram kullanın ve büyük bir kabın içinde iyice karıştırın. Temiz, hava geçirmeyen, koyu camlı veya seramik bir kavanoza koyun ve güneş ışığından uzak serin bir yerde saklayın.
Sarı Kantaron çayının faydaları :

Hazmı kolaylaştırıyor, mide yanmalarına iyi geliyor, heyecanı yatıştırıyor, uykusuzluk durumunda rahatlatıcı etkisi var, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı, sarı kantaron’dan hazırlanan eriyik yaralarda yanıklarda, harici olarak kullanılabilir.
Adaçayı çayının faydaları : Antiseptik özelliği var, direnci artırır, hafızayı açar, canlandırıcı etkisi var, bulantıyı kesiyor, hazım sistemini düzenliyor, göğsü yumuşatıyor, sinirleri yatıştırıyor, cilde iyi geliyor.
Biberiye çayının faydaları : Kabızlığı gideriyor, sindirim sistemine uyarıcı etki yapıyor, idrar söktürüyor, baş ağrısına iyi geliyor, dolaşımı canlandırır, vücuttan zehirli maddeleri atmaya yardımcı olur.
Defne çayının faydaları :

 Antiseptik özelliği var, hazmı kolaylaştırıyor, uykusuzluk problemine yardımcı oluyor, saç dökülmesini engelliyor, rahatlatıcı etkisi var.
Melissa çayının faydaları :

 Antiseptik özelliği var, gerginliği alır, uyumaya yardımcı olur, gazı giderir, terlemeyi sağlıyor, mideyi rahatlatır, hazmı düzenler.
Kişniş çayının faydaları :

Gaz gideriyor, hazmı kolaylaştırıyor.
Kuşburnu çayının faydaları :

C vitamini içeriyor, kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor, güç kazandırıyor, öksürüğe iyi geliyor, alerji egzama ve hemoroide karşı yararlı.
Ihlamur çayının faydaları : Öksürüğe iyi geliyor, yatıştırıcı etkisi var, çarpıntıya iyi geliyor, rahatlatıyor, uykusuzluk problemine yardımcı oluyor, mideye iyi geliyor, balgam söktürücü etkisi var.
Nane çayının faydaları :Hafif antiseptik özelliği var, mide bulantılarına karşı etkili, koku veriyor, ferahlatıyor, çarpıntıya iyi geliyor, soğuk algınlıklarında öneriliyor, sinir sisteminde yatıştırıcı etki yaparak uyku problemlerine yardımcı oluyor.
Papatya çayının faydaları :

 Sindirim sistemini düzenler, idrar atırır, sinirleri yatıştırır, gaz giderir, ağrıları kesiyor, antiseptik özelliği bulunuyor.
Sinameki çayının faydaları :

 Bağırsak üzerinde müshil etkisi yapar. Kabızlık sorunu için önerilir.
Rezene çayının faydaları : Sancıların giderilmesine yardımcı olur, mideye iyi gelir, sinirleri yatıştırır, gaz giderir, sindirimi düzenler.
Ihlamur çayının faydaları :

 Soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı en etkili ve en yaygın olarak kullanılan doğal ilaçlardan biri olan ıhlamur, uykusuzluk, spazm ve kan dolaşımı bozukluklarında da kullanılır. Özellikle akşam saatlerinde fazla içmemeye dikkat etmek gerekir, çünkü fazla miktarda alındığında uykusuzluğa neden olabilir. Yapraklarında çok miktarda klorofil taşımasından dolayı kansızlık durumunda kullanılmasında fayda vardır. Diğer çaylarda olduğu gibi ıhlamuru da hazırladığınız zaman için ve bir daha kaynatmayın. Çünkü uzun süre kaynatılıp içilen ıhlamur size yarardan çok zarar verebilir.
Yogi çayının faydaları :

 Hintli yogilerin içtiği baharatlı bir çay. Tam da kış mevsimine uygun, yani ısıtıcı. Ayurvedik bir çay yogi çayı ve yoğun baharatların karışımından oluşuyor. Bu çayı hazırlamak için ufak bir tencereye bir parça kabuk tarçın, 4-5 kakule tanesi, 1 ufak kök zencefil, 2 karanfil ve 4-5 adet tane karabiber koyun. Üzerine 2 su bardağı su ilave edip 5 dakika kadar kaynattıktan sonra dilerseniz içine 1 tatlı kaşığı siyah çay ekleyip biraz demlendirip süzün. Dilerseniz sütle karıştırıp için.
Isırgan çayının faydaları :

 Isırgan, birçok rahatsızlığa iyi gelen ve sonbahardan ilkbaharın sonuna kadar bahçelerde bol miktarda yetişen bir ottur. Özellikle metabolizma rahatsızlıklarına, mide, bağırsak, böbrek, romatizma ve gut hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca nefrit, sarılık, idrar yolları taşları ve özellikle kansere karşı günde 3-4 fincan ısırganotu çayı çok yararlıdır. Isırgan çayını hazırlamak için kişi başına bir tatlı kaşığı kuru veya bir avuç taze ısırganotu yeterlidir.
Biberiye çayının faydaları :

 Bu güzel kokulu bitkinin kullanılmadığı hastalık yok gibi. Özellikle kan dolaşımı hastalıklarına, romatizma ve astım hastalıklarına, mide ve bağırsak gazlarına karşı kullanıldığı gibi ağır yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca bronşit, öksürük, migren, gastrit, başağrısı, ağrılı adet, düşük tansiyon, kabızlık, safra kesesi taşı, ishal ve karaciğer rahatsızlıklarında da kullanılır. Hoş bir tat vermesi açısından biberiye çayına bir parça da kabuk tarçın atabilirsiniz.
Rezene çayının faydaları :

Rezene, Ege Bölgesi pazarlarında bahar aylarında bol bulunan bir bitkidir. Rezene çayı özellikle gaz ve kramp ağrılarında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır. Özellikle bebeklerin gazlı olduğu zamanlarda sık başvurulan bir ilaçtır rezene çayı. Öksürük ve soğuk algınlıklarında ve çocuklarda boğmaca hastalığı sırasında rezene çayı yararlıdır. Listeyi uzatmak mümkün: Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi birçok durumda rezene çayına başvurabiliriz.
Hindiba çayının faydaları :

 Hem salatalarda, hem de haşlanarak zeytinyağı ve limon ilavesiyle kullanılabilen hindiba iyi bir idrar söktürücüdür. Karaciğer hastalarının, romatizmalıların ve şeker hastalarının sofralarının başköşesine oturtması gereken otlardan biridir hindiba ve bunlardan başka bağırsakları yumuşatır, müzmin romatizma, gut, böbrek ve safra kesesi hastalıklarında yararlıdır. Hindiba köklerinden yapılan kahve iyi bir iştah açıcıdır. Romatizma hastaları ilkbahar ve sonbaharda 4-6 hafta arası sabah ve akşam hindiba çayı içerek kür yapabilirler ve faydasını da hızla görürler. Hindiba çayı hazırlamak için kişi başına 1-2 tatlı kaşığı doğranmış hindiba kullanılır.
Nane çayının faydaları :

 Nane çayı, mide ve bağırsak gazlarında, bulantı ve kalp çarpıntısında içilir. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında, karın ağrısı, ishal, safra kesesi taşı, baş ağrısı, migren, sinüzit, diş ağrısı, halsizlik, bronşit, öksürük gibi rahatsızlıklarda da tedavi edici özelliği olan nane, nefes darlığında da şöyle kullanılabilir: Bir tülbentin üzerine bal konur, üzerine taze veya kuru nane yaprakları serpilir ve yatmadan önce göğüs üzerine bağlanır, sabaha kadar bırakılır.
Kekik çayının faydaları :

 Kekik çok güçlü bir antiseptik olarak biliniyor. Kekik yağından elde edilen timol birçok ilaçta, hatta ameliyatlarda yara temizlemek için kullanılıyor. Eski zamanlarda salgın hastalıklarda kullanılan kekik günümüzde de grip salgınlarında bol bol kullanılmalı. Ve boğmaca olana, öksürene, bronşite yakalanana, midesi rahatsız olana, ishal olana, adet sancısı çekene kekik çayı içirmeli. Böcek sokmalarında deriye sürülerek kullanılan kekik, cilt hastalıklarında da banyo suyuna atılarak kullanılabiliyor.
Zencefil çayının faydaları :

 Ayurveda ve Çin Tıbbı nda 5 bin yıldır kullanılan zencefil, ısıtıcı bir ottur. Özellikle metabolizma rahatsızlıklarında temizleyici, düzenleyici ve canlandırıcı bir etkiye sahip. Ayrıca faranjitte, ishal, gaz gibi durumlarda, kan dolaşımını artırmak için, kas hastalıklarında ve romatizmal ağrılarda kullanılıyor. Soğuk algınlıklarında çayını içebilir, öksürük için zencefil-zerdeçal-bal karışımını sabah ve akşam aç karnına şurup niyetine kullanabilirsiniz. Zencefil canlandırıcı olduğu için akciğerleri temizler, gazı önler ve terlemeyi artırarak cildin de temizlenmesini sağlar.
Adaçayı çayının faydaları :

 Kızılderililerin kutsal bitkisi sayılan adaçayı, Akdeniz yöresinde bol bol yetişir. Antibiyotik ilaç görevi gören adaçayı diş eti rahatsızlıklarında ve boğaz ağrılarında çok yararlıdır. Sinir bozukluğu, baş dönmesi, titremeye iyi gelir ve menopoz döneminde karşılaşılan terlemeyi durdurur. Ayrıca dolaşım sistemi hastalıklarında, tansiyon düşüklüğünde, sindirim sistemi bozukluklarında, psikolojik rahatsızlıklarda, halsizlikte, sinir hastalıklarında da kullanılır. Özellikle boğaz ve ağız içi iltihaplarında günde birkaç defa adaçayıyla hazırlanıp soğutulmuş çayla gargara yapın, iyi geldiğini göreceksiniz.
Elma çayının faydaları :

 Elma, besin değeri dışında nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur, lifli olduğu için bağırsakları temizler, karaciğerinden şikayet edenler, romatizmalılar ve hatta şeker hastaları bile elmadan faydalanabilirler. Elma yatıştırıcı, uyku vericidir, başağrılarına iyi gelir. Taze elma suyu cilde sürüldüğünde dokuları sağlamlaştırır ve teni güzelleştirir. İlkbaharda toplanan elma çiçekleri kurutularak sonbahar ve kış aylarında kaynatılır ve göğse ve öksürüğe iyi gelecek bir şurup elde edilir. Kurutulmuş elma parçalarından çay yapabileceğiniz gibi kabuğuyla küçük parçalara böldüğünüz elmaları kaynatarak içine isterseniz limon ve portakal koyarak çay olarak tüketebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder